KARÁSEK vs AFRICA

Vernisáž: štvrtok 17. októbra 2013 o 17.00 hod
Trvanie výstavy: 18.10. – 1.12.2013
Koncepcia výstavy: Iveta Ledecká, Milan Mazúr
Výstava sa uskutoční pod záštitou predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára

KARÁSEK vs AFRICA

Výstava pod názvom KARÁSEK vs AFRICA je ďalším pokračovaním zastavení sa bronzových plastík výtvarníka Miloša Karáska, ktoré autor konfrontuje s africkým kmeňovým umením. Výstava mala premiéru v ZOYA Múzeu v Modre a po prezentácii v Žiline bude výstava reinštalovaná v ruskej metropole.
Výstava má ambície predstaviť publiku sochársku tvorbu autora Miloša Karáska, ktorá predstavuje ojedinelý model prepojenia originálnych afrických artefaktov (sôch) s jeho plastikami.
Výstava je rozdelená na dve časti. V prvej časti autor predstavuje vlastné bronzové figurálne kompozície ovplyvnené africkým umením. V druhej častí je to výber z autorovej súkromnej zbierky, ktorej sa už dlhodobo venuje s Beátou Krškovou. Autor veľmi zaujímavo predstavuje svoj cyklus „Adaptúry“, ktoré prelínajú obidve časti expozície.
Miloš Karásek sa narodil v roku 1960 v Přerove. Absolvoval Moskovský inštitút architektúry s projektom experimentálneho divadelného priestoru. V rokoch 1984-1985 pracoval ako architekt v projekcii novostavby SND. V rokoch 1985-1990 bol zamestnaný ako scénograf v Ukrajinskom národnom divadle, súčasnom Divadle Alexandra Duchnoviča v Prešove, v rokoch 1990-1991 zastával funkciu vládneho splnomocnenca pre slovenskú časť Všeobecnej československej výstavy v Prahe.
V roku 1990 bol spoluzakladateľom Divadla Stoka. V roku 1993 založil divadelné zoskupenie Problém. V roku 2000 zakladá Asociáciu Corpus, ktorá sa venuje realizácii alternatívnych umeleckých projektov. Od roku 1991 pracuje v slobodnom povolaní. Venuje sa architektúre, sochárskej tvorbe, multimediálnym projektom, divadlu a literatúre. Pracuje, vystavuje a publikuje doma i v zahraničí. Žije striedavo v Bratislave a Paríži.