Každý z nás minimálne raz za život rozmýšľal, aký suvenír si vybrať. Maličkú repliku videného s motívom odkazujúcim na skúsenosť, realistické zachytenie skutočnosti prostredníctvom fotografie (napr. pohľadnica či magnetka) alebo niečo sofistikovanejšie – predmet, ktorý priamo vizuálne nepripomína zažité, ale zastupuje ho ako metafora či symbol. Suvenír je pripomenutie skúsenosti, ale uvedomujeme si, akú vlastne môže mať formu, aké iné súvislosti skrýva a môžu byť jeho podoby aj iné, ako štandardne zažívame. A aký typ suveníru by som si priala, aby mi hodnoverne pripomenul Žilinu či dokonca Považskú galériu umenia v Žiline?
Rozhodne umeleckú, no zároveň takú, čo o meste a mieste pôsobenia galérie povie alebo naznačí viac: napríklad, že zo Žiliny pochádza množstvo v súčasnosti najúspešnejších výtvarníkov Slovenska (A. Mlynárčik, R. Sikora, R. Ondák a ďalší), ale paradoxne momentálne v meste aktívne tvorí a žije minimálne množstvo výtvarných umelcov, aj tých z najmladšej generácie. Že v Žiline pôsobí množstvo kultúrnych inštitúcií od zriaďovaných až po nezávislé, ale mesto podobne ako každé trpí mnohými kultúrnymi neduhmi. Že najbližšie prírodné okolie mesta je vysoko turisticky atraktívne a popri tom denný život Žiliny výrazne spoluvytvárajú „cezpoľní“ – dochádzajúci za prácou alebo štúdiom – teda do mesta, nie von z neho. Že určiť Žiline jediný atribút v kontexte kultúry je prakticky nemožné, a súčasne tých atribútov by sme mohli narátať množstvo. Suvenír je teda aj to, čo o atribútoch hovorí hádam najviac. A projekt Suvenir_contemporary art & crafts - s prívlastkom žilinský, ich určite prináša veľmi veľa.
Mira Sikorová-Putišová (kurátorka a riaditeľka PGU v Žiline)

contemporary_suvenir je platforma, ktorej cieľom je podporovať tvorbu súčasných slovenských suvenírov s umeleckou hodnotou. Od roku 2015 je mojou snahou vytvárať spolupráce s umelcami a dizajnérmi, ktorí formou umeleckých rezidencií navrhujú suveníry inšpirované Slovenskom a sú tiež cenovo dostupné pre širokú verejnosť. Týmto projektom má naša krajina možnosť dobehnúť zvyšok Európy v predaji a podpore originálnych dizajnových predmetov. Pretože si myslím, že vieme turistom ponúknuť hodnotnejšie predmety, ako tričko s nápisom I love Partyslava či magnetku s pivom, obe vyrobené v Číne. V roku 2023 sa uskutočnil 8. ročník projektu, tentokrát so zázemím v Považskej galérii umenia v Žiline. Vznikla nová séria návrhov na suveníry, inšpirovaná mestom Žilina.

V rámci suvenir Žilina 2023 som do spolupráce prizvala: šperkárku Kristýnu Španihelovú, výtvarníka a maliara Stana Ondruša, úžitkovú dizajnérku Minku Klbečkovú, grafickú dizajnérku Barboru Chiappini, typografa a grafického dizajnéra Juraja Blaška, sochára Jaroslava Kyšu, grafičku Evu Čarnokú, vizuálnu umelkyňu Danielu Krajčovú a grafickú dizajnérku Luciu Švagerkovú. Každý z nich vytvoril originálny návrh pre suvenír, ktorý je súčasťou spoločnej výstave. Ku projektu vznikol plnohodnotný katalóg.

Za spoluprácu a organizačnú výpomoc ďakujem všetkým kolegom a priateľom z PGU Žilina, ďalej Stanica Žilina-Záriečie a Nová Synagóga. Rovnako ďakujem za produkčnú výpomoc a priateľskú ruku dizajnérke Lucke Švagerkovej, môjmu manželovi Richardovi, Andrei Ziman Babčanovej za anglický preklad. Veľká vďaka patrí aj Vám všetkým, čo fandia a držia palce mojej myšlienke contemporary_suvenir! Nina A. Šošková (zakladateľka projektu)

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Hlavný partner podujatia je Fond na podporu umenia.

© Copyright 2023 Považská galéria umenia v Žiline. Všetky práva vyhradené.