Corrado Cagli – Strach z totemu

od piatka 21. mája 2021
vo výstavných priestoroch v podkroví Považskej galérie umenia v Žiline

kurátor: Simone Frittelli
trvanie výstavy: 21. 5. – 26. 6. 2021
organizátor: Istituto Italiano di Cultura di Bratislava
spolupráca: Považská galéria umenia v Žiline, Centro d’Arte Spaziotempo, ArchivioCagli

Corrado Cagli (Ancona 1910 – Rím 1976) patrí medzi významných talianskych maliarov 20. storočia. Spoločne s ďalšími nádejnými umelcami ako boli Giuseppe Capogrossi a Emanuele Cavalli založili umelecké združenie Scuola Romana. Počas prvých rokov umeleckej aktivity sa venoval tvorbe grafitti a experimentoval s neokubistickou a metafyzickou maľbou. PGU v Žiline v rámci dlhodobej spolupráce s Talianskym kultúrnym inštitútom predstaví diela zo zbierky umenia Centro d´Arte Spaziotempo vo Florencii. Výstava sa uskutočňuje v rámci festivalu talianskej kultúry na Slovensku – Dolce vitaj.

Jeho diela medzi prvými vystavovala Galleria d'Arte v Ríme a Triennale v Miláne v roku 1936, kde mali diváci možnosť vidieť obraz Battaglia di San Martino (Bitka o San Martino), ktorý sa od roku 1983 nachádza v Galérii Ufizzi vo Florencii. Na konci 30. rokov minulého storočia Cagli vystavoval aj v New Yorku.

V roku 1938 v období, keď sa sprísňovali protižidovské zákony, bol nútený kvôli svojmu pôvodu utiecť do Paríža a neskôr do New Yorku, kde si otvoril ateliér. V roku 1941 získal americké občianstvo, narukoval do americkej armády a bojoval v Európe vo vojne. Dostal sa aj do koncentračného tábora v Buchenwalde a tento srdcervúci zážitok spracoval v sérii dramatických kresieb. Po skončení druhej svetovej vojny sa Cagli vrátil do Ríma, kde experimentoval s abstraktnou maľbou. V roku 1946 získal cenu Guggenheim a v roku 1954 cenu Marzotto. Táto cena sa udeľovala v období 1951 – 1968 umelcom a mysliteľom, ktorí prispeli ku kultúrnej obnove povojnového Talianska a financoval ju módny dom Marzotto z Valdagna. V roku 1972 ho poverili, aby namaľoval cenu pre víťaza historických konských dostihov Palio di Siena. Niekoľkokrát vystavoval na Bienále v Benátkach (1936, 1938, 1948, 1954).

Pracoval pre divadlo aj film, a okrem toho sa zaujímal o filozofiu a psychoanalýzu, predovšetkým o prácu Gustáva Junga. Diela, ktoré budú vystavené v Považskej galérii umenia v Žiline patria medzi tie, ktoré ho spájajú práve s psychoanalýzou.

Jeho obrazy možno nájsť v mnohých významných zbierkach v Taliansku aj vo svete: Mestská galéria moderného a súčasného umenia v Ríme, Vatikánske múzeá, GAM v Turíne, Galéria Uffizi vo Florencii, Múzeum 900 vo Florencii, Museum of Modern Art v New Yorku, The Jewish Museum v New Yorku, LACMA v Los Angeles, Fine Arts Museum v San Franciscu, Múzeum moderného umenia v Eilate, Puškinove múzeum v Moskve, atď. Cagliho diela zbierali aj niektoré hollywoodske hviezdy, ako napr. Vincent Price, legendárny interpret hororových filmov. Cagli rečudržiaval priateľské vzťahy s mnohými talianskymi umelcami, ako boli Giuseppe Ungaretti, Riccardo Muti, Pier Paolo Pasolini, Alfonso Gatto, Elio Vittorini.

Básnik a spisovateľ Giuseppe Ungaretti o Caglim povedal: „Keď sa postaví pred plátno, vie, aký má cieľ: má ho v sebe, v očiach, prstoch, tele; má ho v sebe, vo svojej fantázii, pocitoch. To niečo prináša úžasné výsledky, takmer až zázraky.“

Diela Corrada Cagliho sú súčasťou zbierky umenia v paláci Farnesina, ktorú spravuje Ministerstvo zahraničných vecí v Ríme.

(Taliansky kultúrny inštitút)