EKOPLAGÁT ´20 ONLINE

15. ročník medzinárodnej súťažnej prehliadky plagátov s tematikou ochrany prírody a životného prostredia EKOPLAGÁT ´20 nekončí! Trvanie výstavy predlžujeme predbežne do 10. januára 2021. Zároveň sme pre Vás pripravili online ponuku a EKOPLAGÁT ´20 si odteraz môžete pozrieť aj z pohodlia Vášho domova.

VIRTUÁLNA PREHLIADKA

Všetky postupujúce plagáty, vystavené v Považskej galérii umenia v Žiline.
O najlepší plagát v priestoroch Považskej galérie umenia v Žiline ste hlasovali aj Vy. Ďakujeme za Vašu účasť! 🙂
Víťazom sa stal plagát s názvom Drop of life (Kvapka života) od autora Borbollu Gonzaleza Javiera z Kuby.
Viac o priebehu hlasovania

EKOLOGICKÉ MOTÍVY VO VÝTVARNOM UMENÍ
Katalóg k výstave Ekologické motívy vo výtvarnom umení. Výstava sa konala na prelome rokov 1987/1988 ako sprievodné podujatie k trienále Ekoplagát ´87 v Považskej galérii na vtedajšom námestí Dukla (dnes Mariánske námestie) v Žiline. Kurátorka (a dlhoročná kurátorka trienále) Dana Doricová zostavila kolekciu diel s ekologickou problematikou od umelcov, ktorí sa v tom čase ekologickým otázkam v tvorbe venovali, viacerí už od konca 60. rokov. Cieľom výstavy bolo po prvý raz predstaviť pohľad na túto sféru výtvarného umenia – prezentovala diela od umelcov: K. Baron, P. Bartoš, J. Bartusz, L. Čarný, J. Dorica, E. Fulka, M. Huba, V. Hulík, M. Kern, D. Králik, J. Meliš, M. Palko, R. Sikora, M. Sokol, D. Tóth, F. Veselý – mnohí z nich boli v tom čase súčasťou neoficiálnej výtvarnej scény, a práve podujatie spoluorganizované s vtedajším Ústredným výborom Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (a ich cielený výber kurátorkou) im dalo možnosť vystavovať v oficiálnej galerijnej inštitúcii.
Teraz si môžete zadarmo stiahnuť zdigitalizovaný katalóg EKOLOGICKÉ MOTÍVY VO VÝTVARNOM UMENÍ.

FOTOGALÉRIA VÍŤAZOV EKOPLAGÁT ´20
Medzinárodná porota, zložená z členov z Poľska, Českej republiky a Slovenska, ocenila víťazné plagáty a ich autorov na slávnostnom otvorení výstavy 17. septembra 2020 v Považskej galérii umenia v Žiline.