EKOPLAGÁT ´23

Otvorenie výstavy: štvrtok 28. septembra 2023 o 15 h
Trvanie výstavy: 29. 9. – 23. 11. 2023
Miesto konania: Považská galéria umenia v Žiline výstavné priestory na I. poschodí
Kurátorka, návrh inštalácie: Dana Doricová

Dňa 28. septembra 2023 o 15:00 sa vo výstavných priestoroch Považskej galérii umenia v Žiline uskutoční otvorenie výstavy EKOPLAGÁT ´23. Vernisáž sa realizuje pri príležitosti 16. ročníka Medzinárodnej súťažnej prehliadky plagátov s tematikou ochrany prírody a životného prostredia EKOPLAGÁT, ktorá sa koná už od roku 1978.
Záštitu nad podujatím EKOPLAGÁT ´23 prevzala prezidentka Slovenskej republiky pani Zuzana Čaputová a zároveň ju udelil aj minister životného prostredia Slovenskej republiky Milan Chrenko.
V tomto ročníku postúpilo do súťažnej prehliadky 246 plagátov od 145 autorov z 25 krajín. V deň vernisáže sa verejnosť dozvie komu medzinárodná porota udelila Grand Prix, 1. až 3. cenu, prípadne čestné uznania poroty. Výsledky 16. ročníka trienále EKOPLAGÁT ´23

Okrem hlavnej súťažnej prehliadky EKOPLAGÁT ´23 sú naplánované aj nasledujúce sprievodné akcie:

  • Výstava nositeľa GRAND PRIX EKOPLAGÁT ´20 DREWINSKI Lex (Nemecko – Poľsko), ktorý vystavoval na trienále EKOPLAGÁT už od roku 1990 a bol ocenený dvoma Čestnými uznaniami, dvoma prvými cenami a v rokoch 2014 a 2020 získal ocenenie Grand Prix. Lex Drewinski vo svojich plagátoch, v ich obrazoch, symboloch a znakoch v precíznej skratke myšlienky odkrýva, presne, smelo a otvorene pomenúva podstatu problémov nášho sveta a dôsledkov ľudského konania vo všetkých jeho podobách. V čistote a úspornosti tvarov a základných tónov farieb dodáva svojim prácam naliehavosť, údernosť a silu.
  • Plagát verejnosti - hlasovanie návštevníkov súťažnej prehliadky o najlepší plagát v priestoroch Považskej galérie umenia v Žiline a zároveň on-line hlasovanie.
  • Víťazi medzinárodného trienále Ekoplagát 1978 až 2023 - prednáška kurátorky Dany Doricovej v priestoroch Rosenfeldovho paláca v Žiline dňa 17. októbra 2023.
  • Moderovaná pódiová diskusia "45 rokov EKOPLAGÁTu v Malej Fatre" za účasti riaditeľky Národného parku Malá Fatra Gabriely Kalašovej, kurátorky výstavy Dany Doricovej a profesora a grafického dizajnéra Petra Pisára v spolupráci s NADÁCIOU POLIS a Rádiom Regina Stred v priestoroch nadácie dňa 8. novembra 2023.
  • Ekoplagátik - súťažná prehliadka detských výtvarných prác nainštalovaná v priestoroch v Obecnej knižnici vo Varíne v novembri 2023.