Fellini a sladký život Talianska

Kurátor: Milan Mazúr
Miesto: Považská galéria umenia v Žiline, výstavné priestory na 1. poschodí
Termín: otvorená od 23. mája 2020
Trvanie výstavy: 23. 5. 2020 – 12. 7. 2020
Organizátori : Považská galéria umenia v Žiline, Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave

V roku, v ktorom si pripomíname sté výročie narodenia FedericaFelliniho, Taliansky kultúrny inštitút a Považská galéria umenia v Žiline pripravili spoločne výstavu zostavenú z originálnych exponátov pochádzajúcich z Archívu EnricaMinisiniho z CividaledelFriuli.Minisiniho zbierku dopĺňajú dekolážeMimmaRotellu z galérieFritelliartecontemporanea vo Florencii a tiež ďalšie diela zo zbierok Filmovej galanterieTerryho ponožky v Prahe.
Vystavené filmové plagáty, letáky a fotosky prenesú návštevníka do mýtického sveta Sladkého života na ViaVeneto v Ríme, paparazzov, časov ekonomického rozkvetu, MarcellaMastroianniho, Sofie Loren, GiuliettyMasiny, VittoriaGassmana, Nina Manfrediho a mnohých ďalších hviezd filmového plátna, ktoré žiarili v neopakovateľnom období, keď sa Taliansko snažilo zabudnúť na ničivé stopy vojny.
Spoločne s materiálmi z Felliniho filmov budú vystavené aj ďalšie, týkajúce sa obdobia, v ktorom veľký režisér z Rimini nakrúcal svoje majstrovské diela. Je zaujímavé vidieť paralelu s prácami LucchinaViscontiho, DinaRisiho, VittoriaDeSicu, Pier PaolaPassoliniho, EttorehoScolu, Maria Monicelliho, Marca Bellocchia a ďalších, ktorí písali dejiny talianskej kinematografie. Pohľad na vystavené exponáty vzbudzuje dojem krajiny, v ktorej majú ľudia chuť zabudnúť, zabávať sa, oddychovať, ale zároveň sa v časoch ekonomického boomu začínajú vynárať otázky a pochybnosti, ktoré v roku 1968 vedú k protestom.
Na viacerých plagátoch sa objavuje herec AlbertoSordi, narodený päť mesiacov po Fellinim, ktorý stelesňuje všetky typické znaky bežného Taliana.
Je to práve Fellini, ktorému vďačí Taliansko za to, že sa pre celý svet stalo symbolom Sladkého života. Iba máloktorým umelcom sa podarilo zobraziť celý príbeh krajiny tak, ako jemu. Dokázal vytvoriť ucelený imaginárny svet, ktorý rozprával príbeh jeho generácie, a zároveň aj predvídať budúce udalosti.
Fellini so svojimi filmami ukázal, ako prostredníctvom cesty časom do minulosti možno pochopiť prítomnosť. Jeho dedičstvo je v umeleckom a kreatívnom svete živé dodnes.
Archív EnricaMinisiniho obsahuje desiatky tisíc originálnych propagačných materiálov talianskeho filmu 50.tych, 60.tych a 70.tych rokov. Dlhodobo spolupracuje s inštitúciami a múzeami a organizuje rôzne podujatia, ako napr. expozícia v Miláne na Expo 2015.
Táto výstava je jedným z najvýznamnejších podujatí trinásteho ročníka talianskeho festivalu na Slovensku Dolce Vitaj.

Podujatie sa koná pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej.

Viac informácií ponúka stránka www.iicbratislava.esteri.it