Gianni Bertini

Kurátor výstavy: Milan Mazúr
Vernisáž: štvrtok 7. júna 2012 o 17.00 hod
Trvanie výstavy: 8.6. – 29.7.2012

Gianni Bertini

Pozývame Vás na vernisáž výstavy diel Gianni Bertiniho. Uskutočňuje sa pri príležitosti 90. výročia narodenia autora a 40. výročia realizácie jeho spoločného projektu s priateľom výtvarníkom Alexom Mlynárčikom na Slovensku.
Gianni Bertini (1922-2010) je kľúčová postava talianskeho moderného umenia a priekopník európskej verzie jazyka popartu. V spolupráci s popredným európskym kritikom výtvarného umenia Pierrom Restanym vo svojej tvorbe dospel až ku koncepcii tzv. Mec Artu, výtvarnej stratégie založenej na prenose fotografických zobrazení (vyberaných najmä z bežnej tlače) prostredníctvom mechanických prenosných fotografických techník. Pôsobil v Miláne, kde spolu s osobnosťami ako: Mimmo Rotella, Aldo Tagliaferro, Elio Mariani a Bruno Di Bello založil skupinu, ktorá sa zaoberala experimentovaním s technikami sieťotlače, koláže a fotomontáže. Diela umelca sa nachádzajú v prestížnych zbierkach na celom svete, napríklad v Múzeu moderného umenia a Centre Georges Pompidou v Paríži, v Moderna Museet v Štokholme, Národnej galérii moderného umenia v Ríme, Galérii Uffizi vo Florencii, v Múzeu moderného umenia v Soule a tiež v zbierke súčasného umenia paláca Farnesina na Ministerstve zahraničných vecí Talianskej republiky v Ríme.
Súčasťou výstavy bude prezentácia projektov, iniciovaných popredným slovenským konceptuálnym umelcom Alexom Mlynárčikom, na ktorých Gianni Bertini spolupracoval – najmä konceptuálny projekt fiktívneho Kráľovstva Argília (vznik v roku 1972) a projekt Memoriál Edgara Degasa (1971).

Výstava vznikla v spolupráci s Talianskym kultúrnym inštitútom, Archívom G. Bertiniho a Galériou Frittelli Firenze.