GIORGIO DISTEFANO / Stredomorské stopy

Otvorenie výstavy: štvrtok 16. mája 2024 o 17 h
Trvanie výstavy: 17. 5. 2024 – 14. 9. 2024
Miesto konania: Považská galéria umenia v Žiline, výstavné priestory na II. poschodí
Organizátor: Istituto Italiano di Cultura Bratislava v spolupráci s: Považská galéria umenia v Žiline

Giorgio Distefano sa narodil v roku 1972 v Raguse na Sicílii. Vyštudoval Akadémiu umení vo Florencii, kde aktuálne žije a tvorí. Po ukončení štúdia sa niekoľko rokov venoval práci scénografa a kostýmového výtvarníka, spolupracoval s divadelnými súbormi zameranými na experimentálnu tvorbu a tanec, aby nakoniec svoju snahu o sebavyjadrenie pretavil do maľby a zdokonaľoval sa v rôznych výtvarných technikách. Jeho experimentovanie súvisí s používaním olejových farieb, štúk a akrylových farieb na plátne, dreve a predovšetkým na papieri s modelovými strihmi na šitie odevov (napríklad od Burdy), ktoré v jeho prípade neslúžia svojmu cieľu, ale umelcovi, ktorý výpovednú silu predznačených geometrických tvarov využíva ako východisko pre zachytenie miesta, priestoru. Geometria prítomná na podklade, či už v skrytej alebo zvýraznenej podobe, splýva s maľbou, ktorá sa rozprestiera v záhadnom labyrinte znakov. Modelové strihy na papieri sa stávajú pre umelca návratom do detstva prežitého v spoločnosti babky, krajčírky. Tej slúžili pri šití odevov a jemu ako hračka. Povrch papiera popretkávaný najsladšími spomienkami je teda obľúbeným podkladom pre jeho maľby. V Distefanovej tvorbe dominujú témy viažúce sa k jeho rodnej zemi, k Stredomoriu a jeho pestrofarebnému kultúrnemu zázemiu.

Giorgio Distefano vystavoval v mnohých verejných i súkromných galériách v Taliansku i v zahraničí. Za zmienku stoja Zit-Dim Art Space di Tainan v Taiwane; Múzeum bizantínskeho umenia v gréckom Solúne, Phoenix Ancient City Museum di Fenghuang, Hunan v Číne; Európsky parlement v Bruseli, Belgicko, Tancujúci dom v Prahe, Art Hotel Zamość v Poľsku, Agora|Z Palazzo Strozzi vo Florencii; KPMG v Miláne. Bol súčasťou mnohých kolektívnych výstav, zúčasťňoval sa na rezidenčných pobytoch a umeleckých podujatiach ako “Italian Contemporary Art of Cross-Cultural Vision”, a Fenghuang – Cina; “Who can give us Peace, International Union of Artists for Peace” v Európskom parlamente v Bruseli; “Kosmos” v Múzeu Santa Maria la Nova v Scicli.
V roku 2017 bol vybraný do medzinárodného projektu “Mladí umelci. Čína a Taliansko” v ART A.C. Múzeum v Pekingu.

Výstava v Považskej galérii umenia v Žiline sa koná v rámci XVII. ročníka Talianskeho festivalu na Slovensku “Dolce Vitaj”, ktorého organizátor je Istituto Italiano di Cultura Bratislava.