kurátor: Milan Mazúr
13.09.2007 – 07.10.2007
ROZPRÁVKOVÝ SVET ILUSTRÁTORA MARIÁNA ČAPKU
Kedysi dávno sa rozprávky deťom nečítali. Jednak nebolo z čoho, alebo nebolo prečo čítať …Veď ich rozprávali starí rodičia, staré mamy a deduškovia. Bolo to akési iné – večery boli plné rozprávkových očakávaní, a tie zimné obzvlášť. Rozprávky, plné napätia od začiatku až do konca, boli nádherné, s láskavým ukončením a želaním dobrej noci. Takto to prežívala aj naša generácia – i keď knižiek bolo viac, ale svet fantázie, snov, skutočných a neskutočných objavov či životných príbehov sa lepšie počúval z úst rodičov alebo tých najstarších.
Ilustrátor Marián Čapka bol vychovaný v prostredí výtvarníka, ale azda najväčšie šťastie, ktoré Čapku postretlo, bola prítomnosť v ateliéri profesora Albína Brunovského. Akad. maliar Marián Čapka (nar. 14.8.1950 v Žiline) od roku 1965 do roku 1969 navštevoval Strednú školu umeleckého priemyslu v Bratislave na odbore grafiky. Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave vyštudoval v roku 1977. Vo svojej tvorbe sa venuje predovšetkým ilustrátorskej tvorbe, známkovej tvorbe a voľnej grafike. Študijné roky strávené v ateliéri majstra Brunovského z roka na rok dávali Čapkovi väčšiu istotu na rozvíjaní svojho talentu. Máloktorému výtvarnému umelcovi vychádzajúcemu z tohto ateliéru sa dostalo toľko pozornosti – až akéhosi „ synovského“ odprevadenia na slovenskú výtvarnú scénu, a ilustrátorskú zvlášť, ako Mariánovi Čapkovi.
V ilustrátorskej tvorbe Čapka používa predovšetkým techniku akvarelu, pričom sa drží konkrétnej, pevne vymedzenej línie s jemným, jasným a krehkým kolorom, ktorým dosahuje poetickosť, inokedy dramatickosť výrazov obrazu. Má zmysel pre detail a drobnokresbu, ktorú osadzuje do konkrétneho rozprávkového prostredia – jeho poetiku umocňujú teplé farebné tóny.
Ilustráciám sa začína venovať od začiatku 70. rokov a tie si čoraz viac a viac získavali čitateľov. Práve to sa stáva hnacou silou v práci, ktorej venuje väčšinu svojho života. Ilustruje knihy domácich, ale i zahraničných autorov a takto sa zaraďuje medzi vyhľadávaných ilustrátorov na slovenskej výtvarnej scéne. Pod jeho ilustrátorskou taktovkou vychádzajú knihy v Nemecku, Francúzsku, Veľkej Británii, Fínsku, Rusku, Poľsku, Juhoslávii, Maďarsku, na Kube a v Amerike.
Ilustrácie Mariána Čapku nemajú tendenciu vnucovať sa detskému čitateľovi; o to sú však úprimnejšie: pohybujú sa v imaginatívno-poetickej rovine. Sem môžeme zaradiť knižky, ktoré postupne vychádzali na Slovensku, napr. (Do školy, Starý Bodrík a vlk, Vrabec Florián, Kamaráti na lúke, Kto kam išiel a čo našiel, Na lúke, v lese, na poli, v záhrade, Lev a zajac).
Nechýbajú indiánky, ktoré zanechali v Čapkovi spomienky na svoje detské časy prežité pri starej tehelni v Žiline a s veľkou chuťou ilustruje Siuxské rozprávky orlích pier, za ktoré dostal v roku 1989 ocenenie Najkrajšia kniha roka na Slovensku. Neďaleké hrady a zámky napĺňali ilustrátorskú Čapkovu fantáziu v niekoľkých detských ilustrovaných rozprávkach, ako napr. Trojaké husličky, Vodník a mlynársky tovariš, Kocúr čarodejník, a medzi vyhľadávané rozprávky deťmi celého sveta boli ilustrované knihy Rozprávky na dobrú noc, O sedmokráske, Rozprávky z perlového ostrova.
Okrem účasti na viac ako deväťdesiatich spoločných výstavách doma i v zahraničí, v roku 1988 Čapka predstavil svoju ilustrátorskú tvorbu v bratislavskej Bibiáne, neskôr na spoločnej žilinskej výstave s otcom Štefanom prezentoval časť svojej ilustrátorskej tvorby a na dnešnej výstave v Považskej galérii umenia v Žiline predstavuje svoju kompletnú ilustrátorskú tvorbu.