JIŘÍ NAČERADSKÝ v zbierke Ivana Melicherčíka

Vernisáž: štvrtok 5. septembra 2013 o 17.00 hod
Trvanie výstavy: 6. 9. – 6. 10. 2013
Kurátor výstavy: Mgr. Milan Mazúr
Hudobný hosť na vernisáži: Milo Suchomel

JIŘÍ NAČERADSKÝ v zbierke Ivana Melicherčíka

Nestor súčasnej českej maľby Jiří Načeradský sa predstavuje v Považskej galérii umenia v Žiline dosiaľ najrozsiahlejším súborom diel, aký kedy na Slovensku počas svojej polstoročnej tvorby vystavil. Mnohé z nich dokonca neboli dosiaľ nikdy predstavené na verejnosti. Výstava JIŘÍ NAČERADSKÝ v zbierke Ivana Melicherčíka sústreďuje viac ako 80 obrazov a kresieb tejto žijúcej legendy českého umenia. Všetky pochádzajú zo zbierky bratislavského novinára a zberateľa a tvoria ucelenú kolekciu diel 74 – ročného maliara z obdobia rokov 1961 – 2013.
„Vari so žiadnym maliarom som sa počas mojej, bezmála štyri desaťročia trvajúcej zberateľskej anabázy, nestotožnil s tvorbou, štýlom, naturelom i nazeraním na svet natoľko, ako s jednou z ústredných postáv českej výtvarnej scény Jiřím Načeradským. Prvý obraz Špirála z roku 1985 som si kúpil pred dvadsiatimi rokmi, ale tvorbu autora som s obdivom a rešpektom sledoval už dávno predtým“, hovorí zberateľ.
„Osobné stretnutie a následné priateľstvo s týmto charizmatickým, veľkorysým a priamym mužom považujem za jeden z osobitne šťastných okamihov môjho života. Veď obrazy tohto maliara európskeho významu, sú dnes pýchou mojej zbierky. Maľba je jeho život a droga súčasne. Vážim si tohto dílera, pretože Načeradský je pre zberateľa vskutku ozajstnou drogou“, dodáva Ivan Melicherčík.
Načeradského plátna priťahujú výbušnosťou, razanciou, skratkou a štylistickou výnimočnosťou. Dominuje im ľudská figúra. Z obrazov srší istota, sebavedomie, symbolika, irónia, až sarkastická erotika, humor, spontánnosť…
O tvorbu Jiřího Načeradského je stále väčší záujem aj v zahraničí – medzi súkromnými zberateľmi i v renomovaných galériách. Sedem jeho diel je napríklad zastúpených v chýrnom parížskom Centre Georges Pompidou.
Kurátorom výstavy je riaditeľ Považskej galérie umenia Milan Mazúr. Výstava v žilinskej PGU potrvá do 6. októbra 2013.