LUCIA MARCUCCI

otvorenie výstavy: štvrtok 26. mája 2022 o 17.00 hod.
trvanie výstavy: 27. máj - 2. júl 2022
miesto konania: Považská galéria umenia v Žiline, výstavné priestory v podkroví
kurátor: Simone Frittelli
organizátor: Taliansky kultúrny inštitút / Istituto Italiano di Cultura - IIC Bratislava

Lucia Marcucci (Florencia, 1933) sa objavila na alternatívnej umeleckej scéne už v šesťdesiatych rokoch. Štyrikrát sa zúčastnila na Bienále v Benátkach a jej diela nedávno tvorili veľkolepú kulisu prehliadky kolekcií Prêt-à-porter na Jar/Leto 2021 módneho domu Christian Dior.

Lucia Marcucci patrí medzi hlavné predstaviteľky hnutia Gruppo 70, ktoré vzniklo v 60. rokoch minulého storočia s cieľom reagovať na masívny rozmach masmédií a priradiť slovu nový význam. V jej prácach sa miešajú novinové výstrižky so sloganmi a rôznymi obrazovými formami, aby vytvorili silné posolstvá. Týmto spôsobom umelkyňa pretvára skutočnosť, upozorňuje na postavenie žien, vzdoruje patriarchálnej spoločnosti, dožaduje sa slobody a mieru a poukazuje na nezmyselnosť vojen.

Významnú úlohu v jej umeleckej kariére zohrala okrem mnohých medzinárodných výstav aj možnosť opakovane vystavovať na Bienále v Benátkach (1972, 1978, 2009, 2011) na Kvadrienále v Ríme v roku 1986 a byť súčasťou projektov zastrešených takými kurátorskými menami ako Renato Barilli, Gillo Dorfles a Achille Bonito Oliva.

Jej autoportrét Autoritratto (Perfection) sa dostal do zbierky autoportrétov Galérie Uffizi vo Florencii. Mnohé z jej diel patria do významných zbierok umenia, medzi nimi Múzeum moderného a súčasného umenia MART v Trente a Roverete, Národná galéria moderného a súčasného umenia v Ríme, zbierka Imago Mundi Collection Luciana Benettona v Trevise či Centrum moderného umenia Pecci v Prate.

Pre módny dom Dior pripravila Lucia Marcucci v roku 2020 inštaláciu Vetrata di poesia visiva, ktorá premenila miesto módnej prehliadky prêt-à-porter na majestátne pódium plné farieb a obrazov navodzujúcich posvätnú atmosféru gotických katedrál s farebnými vitrážami. V moderných oknách tu vedú vzájomný dialóg avantgardné koláže s ikonickými dielami z dejín umenia, od Giotta po Piera della Francesca, od Georgesa del La Tour po Claudeho Moneta. Vytvárajú asociácie, v ktorých sa umelec stáva ústredným bodom diskusie o novom feminizme a komunikácii uprostred digitálnej revolúcie. Dokonca aj šaty niektorých modeliek niesli odkazy na diela Lucie Marcucci.

Výstava v Považskej galérii v Žiline je jedným z kľúčových podujatí 15. ročníka talianskeho festivalu na Slovensku Dolce Vitaj. Objavia sa na nej diela mapujúce umeleckú dráhu Lucie Marcucci od experimentov 60. rokov cez reflexie o mechanizmoch fungovania digitálnych informácií až po inštalácie podobné tým z parížskej prehliadky módneho domu Dior.

Diela pochádzajú zo zbierky umenia Centro d’Arte Spaziotempo vo Florencii.