PAOLO MASI

Meno florentského vizuálneho umelca Paola Masiho (Florencia, 1933) je spojené s neustálym hľadaním a experimentovaním v umení druhej polovice dvadsiateho storočia. Jeho maliarske začiatky sa neskôr pretavili do skúmania nových možností umeleckého vyjadrenia. V šesťdesiatych rokoch sa venoval výlučne experimentovaniu s presvedčením, že tvorba podlieha neustálej zmene. Bolo to obdobie spolupráce s umelcami ako Lanfranco Baldi, Auro Lecci, Maurizio Nannucci či hnutím estetického výskumu Centro F/Uno (1967-70). Istý čas strávil v New Yorku, kde sa zameriaval na najjednoduchšie formy mestskej architektúry ako kanalizačné poklopy, múry, dlažba, tie zachytával polaroidom alebo technikou frotáže.

V roku 1974 založil vo Florencii spolu s Mauriziom Nannuccim a Mariom Mariottim neziskové umelecké združenie Zona, ktoré malo slúžiť ako platforma na výmenu umelecký skúseností z domácej i medzinárodnej scény. Na tento počin nadviazal v roku 2000 v zoskupení Base.
Masi je veľmi plodný a uznávaný umelec nielen v Taliansku aj v zahraničí. Za zmienku stojí jeho účasť na Bienále v Benátkach (1978); na 11. rímskom Quadrienále (1986) ale aj výstavy jeho diel v umeleckých galériách ako Kunstlerbücher vo Frankfurte nad Mohanom, Erwitert Photographie Wiener Secession vo Viedni (1980), v parížskom Centre Georges Pompidou (1985), v rámci projektu Arte in Toscana 1945-2000 v Palazzo Strozzi vo Florencii a v Palazzo Fabroni v Pistoi (2002) či výstava Pittura Analitica. I percorsi italiani 1970-1980 v Museo della Permanente v Miláne (2007).

V roku 2018 vytvoril pre bývalú väznicu Murate vo Florencii dielo s príznačným názvom 40000 klincov. Predstavuje akúsi zemepisnú mapu bolesti, kde sa múr stáva objektom utrpenia, bolesti spôsobenej údermi kladiva a ranami klincov zarývajúcich sa do steny. Má byť spomienkou na tých, ktorí strávili za múrmi budovy dlhé roky.
Ďalšie významné diela umelca sú súčasťou týchto galerijných zbierok: Mart v Roverete, Galéria moderného umenia v Palazzo Pitti vo Florencii a Galéria moderného umenia v Turíne.

Výstava sa koná pri príležitosti 90. výročia narodenia umelca a je jedným z ústredných podujatí 16. ročníka Talianskeho festivalu na Slovensku “Dolce Vitaj”.
Výstavu spoluorganizuje Taliansky kultúrny inštitút / Istituto Italiano di Cultura - IIC Bratislava v spolupráci s Fritelli Arte Contemporanea vo Florencii.