PMI III Satelit 2024 – DOROTA HOLUBOVÁ / Adamove jablká

Otvorenie výstavy: štvrtok 7. marca o 17 h
Trvanie výstavy: 8. 3. 2024  –  27. 7. 2024
Miesto konania: Považská galéria umenia v Žiline, výstavné priestory na prízemí
Kurátorka: Kristína Hermanová

Prezentovaná výstava je výberom zo série fotografií s názvom Adamove jablká. Dorota Holubová sa pri nej zamerala na zobrazenie mužského tela, urobila tak cez štúdiové fotografie aktov.
Výber konkrétnych fotografovaných modelov je rôznorodý; princípom bolo prijatie obrazu mužského tela bez idealizácie, bez ohľadu na spoločenské očakávania, ako by malo telo vyzerať. Z tohto pohľadu sa jedná o vyzdvihnutie myšlienky body positivity – prijatí vlastného tela bez predsudkov pochádzajúcich z okolia.
Adamove jablká však za touto prvou vrstvou skrývajú ďalšiu tému. Mužské akty sú menšinovým, pre niekoho možno novým či vyrušujúcim žánrom. Séria tak poukazuje na veľmi silný rodový stereotyp, ktorý sa opakuje v dejinách umenia aj dejinách fotografie. V rámci neho sme zvyknutí vídať v galériách a múzeách odhalené ženské telo uložené na mäkkej posteli či diváne, z ktorého sa stala estetická záležitosť. Prevzatím tohto postupu a jeho aplikáciou na mužské telo vznikli fotografie mužov v polohách a pózach často typických pre ženský akt.

Výstava je ďalším pokračovaním sprievodného programu Satelit, ktorý prezentuje diela umelcov a umelkýň – predovšetkým mladšej generácie. Výber diel korešponduje s témami a zameraním expozície PMI III Nežná sila venovanej problematike rodu.

Dorota Holubová je portrétna a dokumentárna fotografka z Bratislavy, absolventka FF UK v Bratislave a ITF FPF na Slezkej univerzite v Opave (ČR). Bola niekoľkokrát ocenená na Slovak Press Photo v kategórií portrét, každodenný život, a svet umenia, v roku 2023 získala hlavnú cenu GRAND PRIX Slovak Press Photo. Od roku 2016 sa každoročne zúčastňuje na viacerých kolektívnych aj samostatných výstavách. Je autorkou fotoknihy Neskrývaná láska, prezentujúcej fotografie z rovnomennej výstavy z roku 2020. Vo svojej voľnej tvorbe sa zameriava na ženy, LGBT komunitu, a zákulisie umeleckého sveta.

foto: archív PGU

PMI III Satelit 2024 / DOROTA HOLUBOVÁ / Adamove jablká