SME TU/JESTEŚ MY TUTAJ

kurátori: Marek Adamov, Mira Putišová
29.06.2007 – 02.09.2007

Výstava prezentuje výtvarné umenie najmladšej generácie slovenských a poľských autorov. Projekt realizovaný v spolupráci so Združením všeobecného vzdelávania v Katowiciach ponúkne výtvarné realizácie študentov výtvarného umenia z Akademie sztuk pieknych v poľskej Poznani a Katowiciach a zároveň práce slovenských mladých umelcov a študentov VŠVU v Bratislave a Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach. Výstava je súčasťou projektu poľsko – slovenskej spolupráce v oblasti umenia nazvaného Akcja Beskid iniciovaného Združením všeobecného vzdelávania v Katoviciach.
Zámerom projektu je predstaviť tvorbu autorov pochádzajúcich z prestížnych vysokých škôl výtvarného zamerania v Poľsku a Slovensku a ponúknuť aj možnosť vzájomnej konfrontácie ich prác. Keďže ide o umenie najmladšej generácie, na výstave sa ocitnú diela realizované v širokom spektre médií, predovšetkým inštalácií, objektov, videa a interaktívnych diel, no zároveň aj médií klasických – maľby, grafiky a kresby. Všetky však spája snaha o intermedializáciu – čiže prekročenie mimo jedného žánru, či spájanie viacerých. Časť prezentovaných diel zároveň prepája dizajn a voľné výtvarné umenie. Výstava je svojou typológiou podobná dlhoročnému projektu PGU Prieskumy, ktorý prezentuje umenie najmladšej generácie, no v tomto prípade ponúka i diela autorov tvoriacich mimo Slovenska.
Vernisáž výstavy SME TU/JESTEŚMY TUTAJ v kurátorskej koncepcii Miry Putišovej bude vo veľkej výstavnej sieni PGU v piatok 29. júna 2007 o 18.00. Po vernisáži o 19.00 bude možnosť sa autobusom zaparkovaným pred galériou sa premiestniť do Stanice Žilina – Záriečie na paralelnú vernisáž výstavy mladých slovensko – poľských umelcov NIKDY NEBOLO LEPŠIE, ktorá je taktiež súčasťou projektu Akcja Beskid.