Stratený svet Jiřího Bartu

vernisáž výstavy: štvrtok 25. júna o 18:00
trvanie výstavy: 26. 6. – 26. 7. 2015

Stratený svet Jiřího Bartu

Výstava pripravená v spolupráci s Českým centrom v Bratislave a Medzinárodným festivalom animovaného filmu Fest Anča predstaví prierez tvorby českého bábkové animátora Jiřího Bartu známeho doma i v zahraničí. Jiří Barta patrí do silnej generácie českých tvorcov začínajúcich v 70. a 80. rokoch. Jeho dielo je charakteristické najmä miešaním techník bábkovej a kreslenej animácie s živým herectvom, inovovaním výtvarných postupov a detailnou prepracovanosťou bábok a rekvizít. Barta má jedinečnú schopnosť preniesť vnímavého pozorovateľa naspäť do detstva a otvoriť mu svet nespútanej fantázie. Rád siaha po známych legendách a veľkých, nadčasových témach, robí to však nápadito a s poetikou sebe vlastnou.

Animovaný film ako médium predovšetkým patriace do kina má svoje skryté alebo menej známe a zanedbávané pozadie a kontexty. Bežnému divákovi často uniká pracnosť a množstvo činností a profesií, vďaka ktorým môže animácia vytvoriť z vákua prakticky čokoľvek. Nezostáva mu nič iné iba sledovať výsledné dielo v pohybe a vďaka nemu a „oživeniu“ čiastočne pozabudnúť na náročný tvorivý proces a jeho dôležité súčasti. Výstava Stratený svet Jiřího Bartu práve na tieto dôležité väzby upozorňuje a v spojitosti s jej sprievodným programom ich zaraďuje do veľkého kontextu tvorby animovaného filmu.
Výstava v Považskej galérii umenia v Žiline dá návštevníkom možnosť nahliadnuť do toho najzaujímavejšieho, čo archív Jiřího Bartu ponúka. Výtvarné návrhy, obrázkové scenáre, bábky, dekorácie a fotografie, atraktívne súčasti tvorivého procesu, ktoré sa k divákom výsledných snímok dostávajú iba zriedkavo.

Výstava bude tiež sprevádzaná projekciami jednotlivých filmov, ktoré budú prebiehať celý mesiac.
Vo verejnej prednáške vo štvrtok 25. 6. 2015 o 12.30 na Mestskom úrade v Žiline Jiří Barta spolu so svojim producentom Michalom Podhradským odhalí aj pozadie vzniku svojho najnovšieho filmu Yuki Onna.´

Výstava je súčasťou Medzinárodného filmového festivalu animovaných filmov Fest Anča.
Výstava je realizovaná vďaka podpore Ministerstva kultúry SR.