VINCENT HLOŽNÍK / Stála expozícia venovaná 100. výročiu narodenia umelca

V deň nedožitých 100. narodenín – 22. októbra 2019 si Považská galéria umenia v Žiline pripomenula otvorením novej stálej expozície tvorbu jedného z najvýznamnejších umelcov druhej polovice 20. storočia: Vincenta Hložníka, maliara, grafika, kresliara, ilustrátora a pedagóga.

Otvorenie novej reinštalovanej stálej expozície nadväzuje na predchádzajúci cyklus expozícií, začatý v roku 2009, ktorý iniciovalo získanie veľkého množstva prác v oblasti maľby, gvašu, pastelu, grafických prác a kresieb, ktoré do zbierkového fondu galérie venovala jeho manželka Viera Hložníková v roku 2004. Aktuálna expozícia Vincenta Hložníka, venovaná 100. výročiu narodenia umelca, predstavuje verejnosti doteraz sporadicky prezentovaný výber z celoživotnej tvorby, z obdobia od 40. rokov až po 90. roky 20. storočia. Zároveň má expozícia nový dizajn a architektonickú úpravu.

Vincent Hložník, narodený v roku 1919 v Svederníku, umrel v roku 1997 v Bratislave, patrí medzi najvýznamnejších predstaviteľov slovenského moderného umenia. Svojou rozmanitou a rozsiahlou tvorbou výrazne obohatil kultúrne dedičstvo slovenského národa. Bol umelcom s vrodenou výtvarnou genialitou, s hlbokým súcitom, vynikajúcim pozorovacím zmyslom a rovnako bohatou snovou predstavivosťou. V jeho tvorbe sú viditeľné vplyvy svetových umeleckých prúdov ako kubizmus, expresionizmus či surrealizmus. Vďaka inšpirácii, ktorú z nich čerpal, posúval slovenské výtvarné umenie vpred a udržiaval ho v centre svetového umeleckého diania.

Jeho celoživotné dielo zahŕňa maľbu, kresbu, grafiku, plastiku, ilustrácie detských knižiek, ale aj svetovej beletrie, ba dokonca tvorbu poštových známok. Jeho tvorba sa vyznačuje rovnováhou etického a estetického charakteru. Estetika jeho umenia tak vychádza z jeho etického presvedčenia. Nedbal len na krásu svojho diela, na harmóniu kompozície a účinok vybraných farieb, ale aj na silný obsah, posolstvo, ponaučenie a morálny odkaz. Jeho motívom bol po celý život predovšetkým človek. Človek trpiaci, smútiaci, zmietajúci sa v nekonečnom boji dobra a zla, v zločine vojny, ale i človek úprimný, dobrosrdečný a radostný. Neprehliadnuteľný je aj náboženský rozmer jeho výtvarnej tvorby. Vincent Hložník bol človek hlboko veriaci, citlivý a vnímavý. Jeho súcit, solidarita a empatia akoby nepoznali hraníc. Z výtvarného hľadiska je pre neho najviac charakteristický expresívny figurálny prejav − vyobrazenie postáv a deformácia tvarov podmienená vnútorným subjektívnym pocitom.

Expozícia je tematicky rozdelená podľa jednotlivých období tvorby a techník, ktoré autor pri tvorbe používal, spomedzi iných je zdôraznené obdobie jeho príchodu z Prahy na Slovensko po úspešnom absolvovaní štúdia. Výber diel sa dotýka sa aj prvej výstavy v roku 1942 v Bratislave, ktorá zaujala pierotmi či klaunmi, obrazmi ohromujúcimi, ako aj varovnými. Výstava predstavuje aj nespornú Hložníkovu odvahu v jeho výraznej protifašistickej výpovedi (cyklus Transport). Výber obrazov zo 70. až 90. rokov zastupuje významný cyklus Apokalypsa. Grafická tvorba je predstavená napríklad leptami z 50. rokov, ktorých motívy pochádzali zo sveta sociálne vydedených a vojnou prenasledovaných. Expozíciu dopĺňa zakomponovanie známkovej a ilustrátorskej tvorby, tá predstavuje tvorbu Hložníka výberom exkluzívnych diel drobnej grafiky a ilustrácie.

K expozícii bola vydaná knižná publikácia Vincent Hložník – listy, písomnosti, citáty, spomienky. Na tému Apokalypsa na vernisáži vystúpil mím Milan Sládek. Súčasťou dňa vernisáže bolo aj celodenné podujatie študentov Súkromnej strednej umeleckej školy v Žiline, ktorí v priestoroch exteriéru a interiéru galérie vytvárali diela venované Vincentovi Hložníkovi.

Realizáciu expozície z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.

MEDIÁLNA ODOZVA:

Pravda

MY Žilina

Žilinský večerník

RTVS