Pripravované výstavy

Bienále maľby VI?
12.7. – 16.9.2018

Výstava Bienále maľby VI.? s podtitulom Abstrakcia / Metóda a metafora nadväzuje na dlhodobý a nosný výskum kurátorov v oblasti súčasnej maľby. Premiéra bola uvedená v Mestskej galérii Rimavská Sobota v r. 2017. V PGU predstavuje tvorbu siedmich mladých umelcov, ktorí sa venujú maľbe, abstrakcii a analýze abstraktnej maľby.
Autori: Katarína Balúnová, Rita Koszorús, Martin Kudla, Henrieta Kurčíková, Martin Lukáč, Roland Neupauer, Simona Štulerová.
V spolupráci s Mestskou galériou v Rimavskej Sobote

Veronika Rónaiová – Dedičstvo
27.9. – 18.11.2018

V projekte Dedičstvo autorka tematicky vychádza z problematiky ikonoklazmu - pracuje reálnymi artefaktmi so zdedenej kolekcie diel rodičov umelcov/maliarov Mária Filová, Julián Filo), ktoré inštaluje, tak aby boli v dialógu s jej vlastnými dielami. Artefakty zo zdedenej zbierky budú mať zmenený alebo dopovedaný obsah, ale zmení sa aj ich vizuálny význam. Dá sa to chápať ako metaforické pokračovanie dialógu, ktorý autorka s nimi viedla počas ich života, ale súčasne aj ako istá forma herézy zo strany autorky, keďže vedome inštaláciou posúva ich významy a obsahy. Vznikne nástenná obrazová inštalácia pozostávajúca zo zdedených reálií (kresby, maľby, koláže) s jej vlastnými prácami, kresbami uhľom jej starších prác priamo na stenu, inštalovaná tak, aby vytvárala súvislý pás (alúzia na plynutie filmu či plynutie času) na stenách výstavnej miestnosti v PGU.

Pripomienky
29.11.2018 – 27.1.2019

Diela na výstave pochádzajú od umelcov, ktorí pôsobia a pôsobili v regióne Žiliny a formovali jej kultúrne prostredie. Výstava sa organizuje pri príležitosti ich životných jubileí a výročí narodenia.

© Copyright 2017 Považská galéria umenia v Žiline. Všetky práva vyhradené.
Tvorba webstránok FIVE DIMENSIONS s.r.o.