KIOSK throwback

Vo výstavných priestoroch na prízemí Považskej galérie umenia sa v piatok 30. júla 2021 o 15.00 a 19.00 hod. uskutočnila performance Evy Klimáčkovej. Aktuálna expozícia Prvé múzeum intermédií III – Nežná sila sa tak stala otvoreným javiskom a súčasne hľadiskom pre jedno z množstva predstavení tohtoročného KIOSK festivalu obojživelného slovenského divadla a tanca. Ďakujeme organizátorom Stanica Žilina – Záriečie a Nová synagóga Žilina za spoluprácu a možnosť byť súčasťou festivalu.

Bolo nám cťou hostiť v Považskej galérii umenia výbornú choreografku a tanečníčku Evu Klimáčkovú s jej tanečným predstavením Melting Times, ktoré skúma obmedzenia tela umiestneného vo veľmi úzkom priestore jedného rohu. Telo sa stáva súčasťou rohu, začleňuje tento obmedzený priestor do hľadania riešení a stratégií, a vytvára tak svoju osobitú a veľmi zvláštnu slovnú zásobu. Sólo skúma otázku podpory a opory; využívaním podpory oboch stien a uhlov, a takisto vlastného tela; na hľadanie nových možností koordinácie a otváranie predstavivosti. Pri prijatí a fyzickej hre s týmito obmedzeniami, sa telo dostáva do rôznych nečakaných polôh a foriem a v predstavivosti sa môžu vynárať obrazy, ktoré jemne pripomínajú atmosféru Kafkovej Metamorfózy.

EVA KLIMÁČKOVÁ
www.e7ka.com
Tanečnica, choreografka a pedagóg, absolventka  VŠMU (2000), neskor štúdium na Tanečnom oddelení Univerzity Paris 8 a tiez BMC (somatic educator) v Parizi. Tancovala v Štúdiu tanca v Banskej Bystrici, spolupracovala s viacerými choreografmi na Slovensku (A. Sedláčková, M. Poláková, K. Mojzisova, M. Kozanek, L. Holinova), v Čechách (Dejadonne, DuWadance), vo Francúzsku (cie Kubilai Khan Investigations, cie Petite Fabrique, Laurent Goldring, Faustin Linyekula, Cie dernier soupir, Cie Les Ouvreurs de Possibles…), v Belgicku (Karine Ponties, D. Hernandes, L. Duclaux…).                          

Od roku 2001 pôsobí v  Paríži kde zalozila skupinu Compagnie E7KA a vytvorila predstavenia : „Alžbeta Hluchá“ (2007), „Alžbeta“ (2008), „Ivanuska“ (2009), „Touch.ed“ (2011), „MOVE/“ (2014), „Ouvrir le temps“, „PURE“ (2017),  „Traces“ (2019) a “Melting times” (2020), ktoré boli zatial prezentovane vo Francii, na Slovensku, Belgicku, Čechách, Nemecku,  Lotyšsku, Slovinsku, Polsku, Portugalsku, Sicilii a v Hong Kongu.